Polimerlerin özelliklerini ve uygulamalarını açıklayın

560 görüntülenmeMalzeme Bilimi

Polimerlerin özelliklerini ve uygulamalarını açıklayın

Polimerlerin özelliklerini ve uygulamalarını açıklayın.

[email protected] Cevaplanan soru 11 Ocak 2023
0

Polimerler, kimyasal olarak birbirine bağlanmış tekrarlayan yapısal birimlerden (monomerler) oluşan geniş bir malzeme sınıfıdır. Polimerler, polimerin spesifik kimyasal yapısına ve mikro yapısına bağlı olarak geniş bir özellik yelpazesine sahiptir. Termoplastik veya termoset olabilirler ve esneklikten sertliğe, düşük erime noktalarından yükseğe, düşük mukavemetten yükseğe kadar çok çeşitli mekanik, termal, elektriksel ve kimyasal özelliklere sahip olabilirler.

Polietilen (PE), çok çeşitli uygulamalarda kullanılan yaygın bir termoplastik polimerdir. PE ucuzdur, hafiftir ve iyi kimyasal dirence sahiptir. Ambalaj, tüketim malları ve elektrik yalıtımı gibi uygulamalarda kullanılır. Esneklik ve darbe dayanımı gerektiren uygulamalarda Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE), sertlik ve yüksek mukavemet gerektiren uygulamalarda ise Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) kullanılmaktadır.

Termoset polimerler, yüksek mukavemetleri ve mükemmel termal stabiliteleri ile bilinen bir polimer sınıfıdır. Bu polimerler tipik olarak termoplastiklerden daha serttir ve tipik olarak elektrik yalıtımı ve yapısal parçalar gibi uygulamalarda kullanılır. Epoksi reçineler, mükemmel mekanik özelliklere, iyi kimyasal dirence ve mükemmel yapışma özelliklerine sahip, ısıyla sertleşen polimerlerin yaygın bir örneğidir.

[email protected] Cevaplanan soru 11 Ocak 2023
0