Czapraki – niezbędna część sprzętu dla konia

Czaprak, inaczej zwany potnikiem, jest okryciem na konia. Jego zadaniem jest ochrona końskiego grzbietu. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza podczas intensywnej jazdy oraz zabezpiecza grzbiet zwierzęcia przed urazami. Czapraki stworzone są z różnorodnych materiałów. Dlatego istotne jest, aby zwracać szczególną uwagę na jego trwałość wykonania względem utraty odcienia i wycierania.

Jak zostało wspomniane, najistotniejszym zadaniem czapraka jest chronienie grzbietu konia. Pozwala on zapobiegać otarciom, które może być przyczyną tarcia siodła bezpośrednio o skórę i sierść zwierzęcia. Najczęściej dotyczy to miejsca, gdzie siodło może się lekko przesuwać. Ponadto czaprak pozwala utrzymywać kulbak w czystości, ponieważ minimalizuje wytwarzanie potu. Dobrze dobrany potnik, umożliwia rozłożyć nacisk siodła oraz go zamortyzować.

Nabywając dany czaprak dla konia, warto także wiedzieć o padach. Posiadają one bardzo zbliżoną funkcję do czapraków, jednak wyróżniają się większą grubością. Ich waga oraz obszerność jest wyższa. Na ogół nie posiadają one nylonowych pasków, które pozwalają przypiąć je do siodła. Wyróżnia je także poziome i rzadsze pikowanie, co pozwala zwiększyć objętość, umożliwiając uzyskanie lepszej sprężystości. Pady najlepiej sprawdzają się w przypadku dużego wysiłku, jakim obciążony jest koń. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku za bardzo przylegającego siodła, pad może się pod nim nie zmieścić, co odbije się negatywnie na końskim grzbiecie.

Przede wszystkim nabycie czapraka, powinno uwzględniać konkretną dyscyplinę jeździecką, jaka jest uprawiana przez użytkownika, a także od funkcji jaką ma on pełnić np. ochronna, ułożenie siedziska, czy korygująca. W przypadku optymalnie wyprofilowanego siodła, standardowy czaprak będzie wystarczający.

Kupując dany czaprak należy zwracać szczególną uwagę na:

rozmiar – musi być wyprofilowany względem konkretnego rodzaju siodła. Jego profilowanie powinno układać się z linią siodła. Najlepszy czaprak nie może precyzyjnie przylegać swoją środkową częścią do grzbietu zwierzęcia. Kolejnym istotnym znaczeniem jest sama wielkość konia, dlatego też producenci stosują odpowiednie skróty, które mają ułatwić dopasowanie danego czapraka pod rozmiar zwierzęcia.

Materiał i wypełnienie – należy wziąć pod uwagę to, aby tworzywo, z którego został wykonany potnik, pozwalał swobodnie przepuszczać powietrze, tak aby zapewniał on optymalną cyrkulację. Zwłaszcza Zdecydowana większość czapraków stworzona jest z tworzywa naturalnego, a ich długość i jakość materiału, jest mocno zróżnicowana. Kolejny materiał, który można spotkać na rynku, jest alcantara. Podobna jest do zamszu, uznawana za elegancką, jednak łatwo ulega przebarwieniom. Rzadko można natknąć się na czapraki, których poszycie wykonane zostało z polaru. Tego typu materiał nie sprawdza się podczas lata, ponieważ sprzyja poceniu się konia. Kolejną kluczową kwestią jest wypełnienie. Cienkie czapraki zapewniają optymalną przewiewność, natomiast grubsze pozwalają lepiej amortyzować jazdę.

Czapraki dzielone są na kilka rodzajów, które umożliwiają dopasowanie ich do indywidualnej specyfikacji siodła. Najważniejszą różnicą jest szerokość oraz długość czapraka. Dlatego siodło ujeżdżeniowe, nie powinno wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę, co może przyczyniać się do powstawania otarć na grzbiecie konia. Pośród tego typu asortymentu odnaleźć można:

czapraki wszechstronne – cechują się zauważalnie mniej wydłużonym siodłem, względem czapraka skokowego oraz subtelnym zaokrągleniem. Jak sugeruje ich nazwa, nadają się pod siodła wszechstronne, jednak mogą sprawdzić się także w zestawie ujeżdżeniowym lub skokowym. Są odpowiednie do trenowania skoków i ujeżdżania, dzięki temu pozwalają uniknąć częste wymienianie czapraka.

czapraki skokowe – są wykorzystywane do skoków przez przeszkody. Zazwyczaj można spotkać krótsze modele od ujeżdżeniowych. Ich zadaniem jest ochrona grzbietu, przed przemieszeniem się siodła – co najczęściej dzieje się właśnie w przypadku skoku. Zostały stworzone z myślą o komforcie zwierzęcia.

czapraki ujeżdżeniowe – inaczej nazywany dresażowym. Cechują się dłuższym rozmiarem oraz wycięciem w kłębie, co pozwala zapewnić maksymalną wygodę konia podczas ujeżdżania.

Ponadto czapraki oznaczone są konkretnymi symbolami. Kupując dany czaprak, warto wiedzieć jaki charakteryzuje go podział:

VS – inaczej czaprak wszechstronny, pasujący do większości siodeł.

DR lub DL – model ujeżdżeniowy dopasowany do siodeł ujeżdżeniowych.

SR – czaprak skokowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie potliwości konia podczas wykonywania skoków.

VSS – model wszechstronny/skokowy

VSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy.

Podział dla kuców:

PVS – czaprak wszechstronny

PVSS – czaprak wszechstronny/skokowy

PVSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżenowy

PDR/PDL – czaprak ujeżdżeniowy

PSR – czarpak skokowy.

Klasyfikacja pod względem użytkowania:

– czapraki przeznaczone do jazdy klasycznej (wszystkie powyższe),

– czapraki do jazdy westernowej,

– pady do jazdy na oklep,

– pady pod pasy do lonżowania.

Gdzie kupić czaprak dla konia?

Warto wybierać sklepy jeździeckie, ponieważ odnajdzie się w nich sprawdzonych producentów. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się produkowaniem sprzętu jeździeckiego, dobrze jednak wybierać te, które są polecane przez pasjonatów jeździectwa np. czaprak Eskadron, czy czaprak Horze. Jeżeli chodzi o pierwszą firmę jest ona, najbardziej szanowana na rynku. Przedsiębiorstwo charakteryzuje się produktami z najwyższej półki oraz wytrzymałością sprzętu. Kolejną firmą, która, specjalizuje się w akcesoriach dla koni, do stajni i jeździeckich, jest Horze. To norweska firma ceniona, czaprak dla konia zwłaszcza za asortyment dla koni, który jest produkowany z najwyższą starannością. Wyróżnia ją optymalna funkcjonalność, połączona z wygodą i stylem. Kolejnym godnym uwagi producentem jest firma York, której siedziba znajduje się w Szczecinie. Firma oferuje bogaty asortyment jeździecki, przeznaczony zarówno dla koni jak i ich użytkowników.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir